طراحی و ساخت کابینت


طراحی و ساخت کابینت

هميشه از قدیم براي نگهداري وسايل و گذاشتن اشياي تزئيني لزوم اين بخش در همه مکان ها و در همه زمانها احساس مي شده است. بتدريج با پيشرفته شدن سطح زندگي و دستيابي به مصالح ساختماني جديد طاقچه ها به کمدها، بوفه ها و کابينت ها تبديل شدند و مسئله اتنخاب مواد اوليه، مورد توجه بيشتري قرار گرفت کم کم با مواجه با محدوديت منابع و قيمت بالا و سنگين چوبهاي خام توليد شده يا ” ماسيو”، صنايع چوبي پيشرفت کرد و مصنوعاتي مانند MDF، نئوپان و انواع پانلها با روکش طبيعي و مصنوعي جاي خود را در اين ميان باز کرد.

امروزه اشپزخانه و بحث چيدمان و دکوراسيون داخلي يکي از مهمترين بخش هاي مورد توجه در ساختمانها بشمار مي رود.

 

مهم ترين مراحل انتخاب,ساخت و اجراي کابينت اشپزخانه :

 

مراحل مهم برای تدارک دکوراسیون اشپزخانه :
  1.  یادداشت طراحی : بسیار مهم است که ایده ای خود را از گوشه کنار ذهن تان جمع اوری و به همراه موارد مورد علاقه خود به صورت منسجم و مکتوب داشته باشید.دفترچه ای تهیه کنید و ایده هایی در مورد طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه که در ذهن دارید و هر لحظه ممکن است به ذهن تان برسد,که در حین مصاحبه با اعضای خانواده مطرح میشود,سبک و رنگ هایی که می خواهید و نمی خواهید استفاده شود,مواردی که اجرای شان در دکوراسیون اشپزخانه شما باید و نباید محسوب می شود,حتی عکس ها ونمونه هایی که به شما ایده می دهد و به انچه می خواهید نزدیکند و صدها نکته دیگر لازم است پیش رویتان باشدو فراموش نشود را درآن بنویسید واز ان به عنوان یک مرجع برای تصمیم گیری استفاده کنید
  2. آنالیز و بررسی اشپزخانه فعلی : با نگاهی منقد و ریز بین اشپزخانه را نگاه کنید و به بررسی ان بپردازید.ببینید چه تغییراتی نیاز است در اشپزخانه انجام شود تا راحتی و کاربردی بودن فضا افزایش ایا فضای ذخیره سازی به انداره کافی وجود دارد یا از کمبود ان رنج می برید ؟ اندازه یخچال به نسبت نیاز و سبک زندگی شما مناسب است ؟ میزان پیشخوان موجود در اشپزخانه برای تان کفایت میکند ؟ این موردبررسی قرار می گیرد وانچه نیاز است تغییر کند وانچه نیازی به تغییر ندارد را یادداشت کنید درارزیابی فضا و نیازها موارد متعددی تاثیر گذار است و بایدمد نظر قرار گیرد.تعداد اعضای خانواده,سبک زندگی واشپزی, میزان رفت وامد مهمان به خانه,روش وسبک شما در میزبانی از جمله مهم ترین این موراد هستند.
  3. تهیه فهرست خواسته ها : علاوه بر موراد ضروری ومورد نیاز مورادی که قلبا دوست دارید به فهرست خود اضافه کنید. برای مثال دلتان میخواهد اجاق گازی خاص داشته باشیدیا از کاشی های مورد علاقه خود برای پوشش دیوار استفاده کنید.پس از تهیه فهرست مورد نظر براساس وسع مالی و بودجه انها را اولویت بندی کنید.
  4. ترسیم پلان فعلی اشپزخانه قبل از تغییر : ایتدا پلان خام را با خطوطی ساده ترسیم کنیدو سپس آن را به کاغذ طراحی منتقل کنید.اول از اندازه گیری طول وعرض فضا فضا شروع کنید و سپس به اندازه گیری در و پنجره ها,سینک و جای قرار گیری تجهیزات بپردازید,کافیست این اندازه ها را به یک نسبت کوچک کرده و برحسب مقادیدر بدست امده پلان را بکشید.جای قرار گیری کلید وپریزها,در وپنجره,یخچال,اجاق گاز,سینک را با استفاده از نمادهای خاص ان مشخص کنید.دیوارحامل یعنی دیواری که به هیچ عنوان امکان حذف ان وجود ندارد نیز باید تعیین شود.حال از روی پلان به تصمیم گیری و کشف نواقص و نیازهای فضا بپردازید.

نقشه ی کابینت آشپزخانه

 

مقاله خوب و کاربردي در خصوص نظافت کابينت اشپزخانه :
  • نظافت کابینت های ام دی اف و از همه مهم تر کابینت های هایگلاس
    طریقه نظافت کابینت های ام دی اف: برای نظافت کابینت های ام دی اف باید از اسفنج یا دستمال های نرم وغیر زبر استفاده کرد.به یاد داشته باشید که استفاده از دستمال های زبر یا اسکاج برای نظافت کابینت ها مخصوصا کابینت های براق باعث از بین رفتن سطح صیقلی و مخطوش شدن آن میشود. برای نظافت کابینت ها در صورت نیاز از پاک کننده های غیر اسیدی و الکلی استفاده شود. پس از نظافت با دستمال مرطوب حتما کابینت ها را با دستمال خشک پاک کنید تا لکه های آب از روی کابینت پاک شود.
  • نظافت کابینت های هایگلاس نیز از این قاعده مثتثنی نیست با این تفاوت که با دستمال نیمه مرطوب برای تمیز کردن استفاده شود و دستمال خشک بعد از کشیدن دستمال مرطوب فراموش نشود تا از لکه های ایجاد شده احتمالی آب جلوگیری شود.
چگونه یک اشپزخانه خوب و زیبا با نور کافی داشته باشیم؟

قبل از همه چیز بهتر است یک تعریف درست از اشپزخانه خود داشته باشیم. کارکردن درفضای اشپزخانه,یک امری تکراری است.پس بهتر است با یک طراحی خوب,انگیزه و انرژی کافی را برای کارکردن در انجابه وجود اورد فضای کافی برای ذخیره سازی و سطح کار مناسب این اشپزخان را میتوان از جمله عوملی دانست که ان را برای هر کاربری دلخواه می کند با این که اشپزخانه,فضای بزرگی دارد.اما به دلیل تعداد زیاد کابینت ها,اگر رنگ تیره ای برای انها انتخاب می شد.فضای سنگینی ایجاد می گردید.این رنگ روشن,بر دلبازی و وسعت اشپزخانه تاکید بیشتری کرده است.